Węgiel aktywny


Węgiel aktywny (aktywowany) najczęściej wykorzystywany jest do oczyszczania różnego rodzaju cieszy. Należy do grupy najstarszych adsorbentów, które wiążą szkodliwe substancje, dzięki czemu są szybciej usuwane. Stosowany jest również jako filtr w maskach gazowych, do oczyszczania powietrza w układach wentylacyjnych, filtrach powietrza i gazów oraz w katalizatorach. Powierzchnia wewnętrzna węgla aktywnego wynosi do 1500 m2/gram. Do najczęściej stosowanych należy: formowany i granulowany. W farmacji służy do oczyszczania organizmu po kuracjach lekowych oraz w leczeniu biegunek lub wzdęć. Można go znaleźć w składnikach kosmetyków do cery trądzikowej i tłustej. Do najczęściej stosowanych należy węgiel: formowany i granulowany.


Który węgiel aktywny wybrać ze względu na właściwości?


Do oczyszczania cieszy, warto zastosować węgiel granulowany z drobnymi cząsteczkami, które dokładnie oczyszczają ciesz ze szkodliwych związków oraz likwidują nieprzyjemny zapach. Natomiast do filtrów oczyszczania powietrza lub gazów warto wybrać węgiel formowany, ponieważ posiada dużą przepustowość powietrza i skutecznie je filtruje. Ze względu na właściwości węgla aktywnego, warto wybrać odpowiedni produkt, aby uzyskać pożądany rezultat.


Węgiel aktywny formowany - właściwości i zastosowanie


węgiel aktywny

Ten rodzaj węgla aktywnego produkowany jest z mieszanek węgli bitumicznych. Ma postać wałeczków o rozmiarach większych niż granulowany i charakteryzuje się większą przepustowością. Dlatego jest stosowany często do oczyszczania gazów, powietrza oraz pary rozpuszczalników. Ze względu na swoją strukturę znakomicie sprawdza się jako wypełniacz filtrów powietrza i stanowi doskonałą ochronę dla dróg oddechowych. Poza tym pełni rolę filtra w stacjach uzdatniania wody, ponieważ usuwa pestycydy oraz redukuje stężenie szkodliwych związków organicznych. Oczyszcza wodę w oczyszczalniach ścieków oraz fabrykach chemicznych. Wspomaga odzyskiwanie rozpuszczalników podczas procesów technologicznych. Znakomicie usuwa szkodliwe związki chemiczne, takie jak siarkowodór lub amoniak.

Kształt cylindryczny
średnica [mm]
Gęstość nasypowa
[g/l]
Twardość
[%]
min
Wilgoć
[%]
max
Zawartość popiołu
[%]
max
CTC
min
Liczba jodowa
[mg/g]
min
Adsorpcja benzenu
[%]
min
Powierzchnia całkowita
[m²/g]
min
4.0
480±20%
96
5
6
60%
1000
36
1000

Węgiel aktywny jest standardowo pakowany w worki po 25 kg lub duże opakowania na paletach po 500 kg.Węgiel aktywny granulowany - właściwości i zastosowanie

filterpol węgiel aktywny

Węgiel aktywny granulowany produkowany jest z łupin kokosów. Kształt cząsteczek jest nieregularny, ale ze względu na drobną strukturę najczęściej służy do oczyszczania cieczy. Natomiast granulki o większych rozmiarach stosuje się także do filtrowania powietrza i gazów. Ten rodzaj węgla znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, m.in. do uzdatniania wody, oczyszczania cieczy, w procesie produkcji napojów lub klarowania syropów. Poza tym polepsza smak i zapach olejów oraz tłuszczów. Oczyszcza wodę z metali ciężkich oraz szkodliwych substancji, dlatego stosowany jest jako wypełniacz filtrów. Likwiduje też nieprzyjemne zapachy w zanieczyszczonej wodzie (np. w akwarium, oczku wodnym, itd.). Stosowany jest też w oczyszczalniach ścieków oraz w procesie wytwarzania leków i w przemyśle chemicznym. W produkcji alkoholu służy do jego odbarwiania oraz oczyszczania ze szkodliwych substancji, które powstają podczas procesu produkcji.

Uziarnienie
(mesh)
Gęstość nasypowa
[g/l]
Twardość
[%]
min
Wilgoć
[%]
max
Zawartość popiołu
[%]
max
CTC
min
Liczba jodowa
[mg/g]
min
pH
Powierzchnia całkowita
[m²/g]
min
8*30 (2,36-0,6mm)
±500
99
5
5
60%
1000
9-10
1000

Węgiel aktywny jest standardowo pakowany w worki po 25 kg lub duże opakowania na paletach po 500 kg.